Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki!

Zamów kwiaty na dziś
masz na to jeszcze:

Dzień Matki

Dzień Matki, jak sama nazwa wskazuje poświęcony jest postaciom mam, które na co dzień wkładają wiele trudu w wychowanie dzieci. Dzień ten to wspaniała okazja, aby dzieci pokazały swoim mamom, jak bardzo je kochają. Jedno jest pewne, w Dzień Mamy żadna matka nie powinna być zapomniana przez swoje pociechy. Z okazji tego pięknego święta dzieci mogą podarować mamom kwiaty na Dzień Matki, złożyć wyjątkowe życzenia, a także spędzić z nimi trochę czasu, w szczególności, kiedy na co dzień nie mają na to czasu. Kiedy jest Dzień Matki? Jaki prezent podarować mamie z okazji jej święta? Jakie życzenia na Dzień Matki napisać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej, w dalszej części naszej strony.

1 z 4
Rustykalne goździki
Zawsze darmowa dostawa!
Rustykalne goździki
119,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaty dla wyjątkowej osoby Główna
Zawsze darmowa dostawa!
Kwiaty dla wyjątkowej osoby
119,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet koktajlowy Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet koktajlowy
129,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaty dotyk zmysłowości Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Kwiaty dotyk zmysłowości
129,00 zł
Zobacz więcej
Ognista Miłość Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Ognista Miłość
129,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet z gestem
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet z gestem
129,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet Dostojny Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet Dostojny
135,00 zł
Zobacz więcej
Urocza chwila Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Urocza chwila
139,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet Eksplozja Kolorów Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet Eksplozja Kolorów
139,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaty do biura Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Kwiaty do biura
139,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaty burza kolorów Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Kwiaty burza kolorów
139,00 zł
Zobacz więcej
Kraina szczęśliwości Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Kraina szczęśliwości
139,00 zł
Zobacz więcej

Kiedy jest Dzień Matki?

Jeśli chodzi o Dzień Matki i jego obchody to są one dosyć płynne na całym świecie. Co kraj to inny obyczaj. W Polsce Dzień Matki przypada zawsze 26 maja i w porównaniu do innych państw, niestety nie jest to dzień wolny od pracy. Obchody Dnia Matki praktykowane są obecnie w ponad 140 krajach na całym świecie. W znacznej części, bo aż 63 państwach przyjęło się już, że święto to obchodzone jest w drugą niedzielę maja. Reszta ustaliła to święto na zupełnie inne daty, z czego Norwegia wygrywa w rankingu, gdyż Dzień Matki świętują już w drugą niedzielę lutego.
Niezależnie jednak od tego, kiedy i gdzie przypada Dzień Matki, każdy kraj hucznie świętuje ten szczególny dzień. Dzieci wręczają swoim mamom prezenty, w tym kwiaty na Dzień Matki, składają życzenia, organizują okolicznościowe spotkania. Robią wszystko, żeby pokazać, jak bardzo je kochają.

Z czym związana jest historia Dnia Matki?

Mówiąc o historii Dnia Mamy, trzeba cofnąć się do czasów starożytnych. Wtedy to w Grecji oraz Rzymie ludzie czcili Boginię-Matkę, która była symbolem płodności, a także opiekunką kobiet. Można by rzec, że tradycja tego święta pochodzi właśnie od tych starożytnych obyczajów. Niemniej jednak obecna forma obchodów tego dnia swoje początki może bardziej przypisać do wydarzeń z początku XX. wieku. Gdyby nie Amerykanka, Anna Jarvis, tak bardzo nie naciskała na swój pomysł, by ustanowić święto na cześć matek wychowujących dzieci, kto wie, czy 26 maja przypadałby teraz Dzień Mamy. Jej starania zakończyły się sukcesem i już w 1914 roku Kongres ogłosił obchody Dnia Matki na drugą niedzielę maja, a także ustanowił ten dzień jako wolny od pracy i szkoły. Zaraz po Stanach Zjednoczonych pomysł ten podchwyciły kolejne państwa i także zaczęły świętować istnienie mam.

Jak obchodzimy Dzień Matki w Polsce?

Co ciekawe, w Polsce święto to obchodzone jest od tego samego roku, co w Stanach Zjednoczonych. Otóż 26 maja 1914 roku w Krakowie po raz pierwszy pojawiła się idea na święto poświęcone mamom. Pomysł przyjął się pozytywnie, dlatego też od tego czasu w Polsce Dzień Matki przypada właśnie zawsze 26 maja. W Polsce święto to ma swoje własne tradycje – przede wszystkim wręczanie kwiatów mamom. Kwiaty na Dzień Matki to najpopularniejszy prezent i co roku kwiaciarnia mają mnóstwo pracy, gdyż muszą zapewnić kwiaty dla wszystkich mam w Polsce. Oprócz kwiatów, dzieci wręczają mamom inne drobne podarunki, a także i przede wszystkim składają im życzenia z okazji ich święta. Dzieci w szkołach podstawowych i przedszkolach organizują też specjalne apele lub przedstawienia, w których to mamy odgrywają najważniejsze role.

Co wybrać na prezent na Dzień Mamy?

26 maja wydaje się odległą datą, jednakże czas lubi szybko płynąć, dlatego lepiej przygotować się do tego szczególnego dnia z wyprzedzeniem. Im bliżej tej daty, to w głowie każdego dziecka coraz częściej pojawia się pytanie: „Jaki prezent na Dzień Matki kupić?”. Wspomnieliśmy już, że to kwiaty na Dzień Matki są najlepszym i jednocześnie najpopularniejszym prezentem. Na tę okazję kwiaciarnie zaopatrują w mnóstwo pięknych i kolorowych kwiatów, spośród których na pewno znajdziesz coś dla swojej mamy. Róże, gerbery, goździki, tulipany, lilie, margerytki – to tylko kilka najpopularniejszych gatunków, z których z pewnością florystka stworzy wyjątkowe dzieło dla Twojej mamy. Alternatywną dla kwiatów ciętych są te dostępne w doniczkach: storczyki, anturium, fiołki, azalie, kalanchoe i wiele innych.
Oczywiście kwiaty na Dzień Matki nie muszą być jedynym prezentem, który wręczysz mamie. Zawsze możesz dołączyć do nich słodki upominek w postaci bombonierki czekoladek lub pralinek. Tak naprawdę kwestia wielkości i wartości prezentu dla mamy zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeśli chcesz podarować 26 maja coś więcej niż kwiaty, zawsze możesz kupić coś, co uwielbia Twoja mama. Dobra książka, bon podarunkowy do Spa, komplet biżuterii – każdy pomysł będzie dobry, jeśli tylko ucieszy obdarowaną.

Życzenia na Dzień Matki – co w nich napisać?

Wiesz już, kiedy przypada święto mam – 26 maja, masz kupiony prezent – kwiaty na Dzień Matki, czas na ostatni krok w przygotowaniach. Dla niektórych wydają się niepotrzebne lub zbędne, ale my uważamy, że życzenia na Dzień Matki to jeden z ważniejszych aspektów podczas obchodów Dnia Matki. Spokojnie, nie musicie być od razu poetami, żeby napisać piękne życzenia. Przede wszystkim polecamy napisać słowa prosto z serca, które naprawdę chcesz życzyć mamie. Dobrą opcją jest pójście na żywioł i tworzenie życzeń na bieżąco podczas wręczania mamie prezentu. Jeśli nie masz możliwości spotkania się z rodzicielką 26 maja osobiście, dobrym pomysłem jest dołączenie życzeń do bukietu kwiatów, który kurier wręczy w twoim imieniu.
Oczywiście możesz również skorzystać z gotowych szablonów życzeń na Dzień Matki, których ogromny zasób znajdziesz w sieci. Dobrym rozwiązaniem będzie też modyfikacja gotowych życzeń i dopasowanie ich do Twojej mamy. Ten drobny zabieg z pewnością zostanie doceniony. Jeśli szukasz życzeniowych inspiracji, poniżej znajdziecie kilka naszych propozycji życzeń na 26 maja.

Dziękuję za to wszystko,
Czym dobroć jest na ziemi,
Że Jesteś najważniejsza,
Że tego nikt nie zmieni,
Że jeden dzień najpiękniej
W mym sercu jaśnieć musi:
Dla jednych to Dzień Matki,
A dla mnie Dzień Mamusi.
***
Mam dla Ciebie bukiet życzeń,
Moja Mamo ukochana,
Niech Twa buzia będzie zawsze
Tylko roześmiana,
Niech Ci szczęście oraz zdrowie
Nieustannie dopisują
Niech się Twoje marzenia
W każdym dniu realizują.
***
W ten piękny i radosny dzień
pragnę złożyć Ci, Mamo,
najserdeczniejsze życzenia:
długich lat w zdrowiu,
szczęścia i wszelkiej pomyślności,
spełnienia najskrytszych pragnień,
samych cudownych chwil w życiu
i zawsze pociechy ze mnie.

Kwiaty na Dzień Matki i na inne okazje

Czy wiesz, że Dzień Matki to tylko jedno z czterech najpopularniejszych świąt kwiatowych w roku kalendarzowym? Oprócz 26 maja, równie ważnymi datami są 21 i 22 stycznia – Dzień Babci i Dziadka, 14 lutego – Walentynki i 8 marca – Dzień Kobiet. I tak samo, jak z Dniem Mamy, kwiaty są wtedy jednym z najpopularniejszych prezentów. Przykładowo najczęściej wybierane kwiaty na 8 marca to tulipany. Tego dnia kwiaciarnie mają mnóstwo pracy i otwarte są od rana do wieczora. Koniecznie wpisz sobie te ważne daty do kalendarza, żeby przypadkiem o nich nie zapomnieć.