Dzień Babci i Dziadka to dwa dni w roku, kiedy to swoje święto obchodzą tylko i wyłącznie dziadkowie. Tradycyjnie wnukowie składają im życzenia oraz wręczają prezenty, np. kwiaty na Dzień Babci lub własnoręcznie zrobione laurki. Obchody Dnia Babci i Dziadka najbardziej zauważyć można w przedszkolach lub szkołach, gdzie dzieci organizują specjalne przedstawienia dla swoich dziadków. W te dwa szczególne dni roku pamiętajcie o Babci i Dziadku, aby wiedzieli, że doceniacie ich trud i poświęcony Wam czas. Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka? Jaka jest historia tych świąt? Jakie prezenty dla Babci i Dziadka kupić z okazji ich święta? Postaramy odpowiedzieć się na te pytania poniżej.
Kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka?
W Polsce przyjęło się, że Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka dzień później, czyli 22 stycznia. To stałe daty, więc powinniście je łatwo zapamiętać. Warto wiedzieć, kiedy jest Dzień Babci i Dziadka, żeby akurat w te dni nie zapomnieć o tej dwójce, która obchodzi swoje święto. Jeśli tylko macie czas, odwiedźcie Waszych dziadków i poświęćcie im trochę swojego czasu. Na pewno to docenią i bardzo się ucieszą.
Dzień Babci i Dziadka – historia i pochodzenie
Jaka jest historia Dnia Babci i Dziadka? W Polsce święta te obchodzi się dopiero od niespełna 50 lat. Nieoficjalnie w dużej mierze przyczynił się do tego Poznań, gdzie po raz pierwszy padł pomysł obchodzenia Dnia Babci. Tak naprawdę jednak pierwszy raz wspomniał o tym tygodnik „Kobieta i życie”, który w 1964 roku opublikował artykuł z propozycją, aby babcie miały swoje święto. Rok później z pomysłu skorzystał „Express Poznański” i wykorzystał go po występie aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. Otrzymała ona wówczas informację, że dzisiaj jest 21 stycznia i jest to Dzień Babci. Dopiero w 1966 roku „Tygodnik wieczorny” oficjalnie ogłosił 21 stycznia jako Dzień Babci.
Obchody Dnia Dziadka wiążą się z późniejszymi latami. Dzień Dziadka obecny jest w Polsce dopiero od lat osiemdziesiątych. Wtedy to Telewizja Polska zorganizowała konkurs związany z tym świętem. Jego celem było ustalenie daty w kalendarzu, kiedy Polacy mogliby obchodzić Dzień Dziadka. Wstępnie propozycja dotyczyła 30 maja, ale później padł pomysł, aby Dzień Dziadka był zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. I tak też zostało.
Prezent na Dzień Babci i Dziadka – jaki kupić?
Dzień Babci i Dziadka to wspaniała okazja, aby pokazać, jak bardzo kochacie swoich dziadków i jesteście im wdzięczni za ich wkład w Wasze wychowanie. Możecie to zrobić na kilka sposobów: poprzez odwiedziny, prezenty, laurki. Pytanie tylko, jaki prezent dla babci i dziadka będzie najlepszy? Uważamy, że każda forma podarunku sprawdzi się świetnie, najważniejsza jest bowiem Wasza obecność. Nawet drobny gest zostanie pozytywnie odebrany, ważne, że pochodzi od Was. Może wybierzcie się na wspólny spacer lub do kawiarni albo po prostu posiedźcie razem w domu i porozmawiajcie. Najważniejsze jest to, aby dziadkowie byli zadowoleni.
Jeśli wiecie, że Wasi dziadkowie nie przepadają za wychodzeniem na miasto, zawsze możecie podarować im jakąś materialną rzecz. Zadbajcie jednak o to, aby prezent ten był odpowiednio dopasowany do Waszych dziadków. Jako prezent na Dzień Babci i Dziadka świetnie sprawdzą się kosze z różnymi pysznościami, komplety suplementów prozdrowotnych, bukiet świeżych kwiatów, a także własnoręcznie zrobiona laurka z życzeniami. Pomyślcie, co spodobałoby się Waszej Babci i Dziadkowi i sprezentujcie im to. Pamiętajcie, że czasami nie liczy się wielkość prezentu ani wartość, tylko gest i pamięć.
Jaki prezent na Dzień Babci?
Dzień Babci na horyzoncie, a więc trzeba pomyśleć o prezencie dla Babci. Pytanie tylko, jaki prezent z tej okazji wybrać, aby był odpowiedni. Dobrze by było, żebyście znaleźli coś, co będzie pasować do Waszej Babci. Być może Babcia interesuje się czymś konkretnym lub lubi się czymś zajmować. Wówczas łatwiej znaleźć jakiś prezent dla Babci.
Bardzo dużo starszych osób zajmuje się robieniem na drutach. Jeśli Wasza Babcia również lubi szyć na drutach, pomyślcie o zakupie nowych włóczek lub drutów. Dla Babci, której nieobca nowa technologia warto sprezentować jakiś gadżet, na przykład smartwatch. Dzięki niemu będzie mogła kontrolować swoje ciśnienie, liczbę wykonanych kroków oraz wiele innych parametrów. Dla Babci dbającej o swoją skórę świetnie sprawdzi się zestaw naturalnych kosmetyków: krem do twarzy, masło do ciała, płyn do kąpieli i wiele innych. Dla Babci miłującej zdjęcia sprezentujcie album pełen Waszych zdjęć, do którego będzie mogła wracać w każdej chwili. W sytuacji, kiedy nie jesteście pewni preferencji swojej Babci, postawcie na klasykę i sprezentujcie jej kwiaty na Dzień Babci: bukiet lub kwiat w doniczce.
Jaki prezent na Dzień Dziadka?
Wybór prezentu dla Dziadka wygląda podobnie jak sytuacja z prezentem dla Babci. Polecamy najpierw zastanowić się, co lubi lub czym interesuje się Wasz dziadek, aby podarunkiem sprawić mu jeszcze większą radość. Możecie zrobić mapę myśli i wypisać sobie rzeczy, które kojarzą się Wam z Dziadkiem. Być może łatwiej odnajdziecie pomysł na prezent dla niego.
Idąc jednak tropem zainteresowań lub upodobań, dziadek lubiący dobry alkohol z pewnością ucieszy się z nowego nabytku do swojego barku, a dziadek majster z zestawu narzędzi. Dziadek, który jest fanem jakiegoś sportu, doceni gadżet z nim związany lub bilet na mecz jego ulubionej drużyny. Jeśli Dziadek lubi czytać, pomyślcie o zakupie dobrej książki – wcześniej jednak sprawdźcie, czy już jej nie ma w swojej domowej biblioteczce. Dla Dziadka smakosza pomyślcie o zakupie bonu do wykwintnej restauracji, gdzie będzie mógł zabrać osobą towarzyszącą (np. Babcie). Uniwersalnym pomysłem na prezent dla Dziadka będzie oczywiście również komplet kosmetyków do golenia, perfum, para skarpetek (z jakimś ciekawym wzorem), czy nowy sweter. Kwiaty na Dzień Dziadka to również dobry prezent. Świeże kwiaty cięte lub doniczkowe świetnie sprawdzają się na każdą okazję.
Jakie życzenia na Dzień Babci i Dziadka?
Prezenty już są kupione, a więc nadszedł czas na życzenia. Życzenia to bardzo ważna kwestia podczas Dnia Babci i Dziadka. Warto, aby były szczere i dopasowane do Waszych dziadków. Wystarczy kilka prostych zdań, aby wyrazić swoją wdzięczność i miłość. Słowa powiedziane lub napisane prosto z serca z pewnością ucieszą Waszych dziadków. Możecie oczywiście skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w sieci, ale polecamy wymyślić coś swojego. Niemniej jednak warto zawrzeć w Waszych życzeniach kilka podstawowych tematów, a mianowicie: zdrowie, szczęście, pociecha z wnuków, spokój. Pamiętajcie, żeby skupić się jednak na tym, aby słowa, których użyjecie w życzeniach, były szczere, a z pewnością dziadkowie się z nich ucieszą. Poniżej znajdziecie nasze przykłady życzeń dla Babci i Dziadka, z których możecie skorzystać lub zmienić na własną potrzebę:
Droga Babciu, Drogi Dziadku!
Chciałbym Wam życzyć mnóstwo zdrowia, które jest najważniejsze,
Dużo radości i uśmiechu na twarzy.
Wiele pociechy ze swoich dzieci i wszystkich wnuków.
Żebyście się wzajemnie zawsze kochali i codziennie wspierali,
A kiedy będziecie potrzebować pomocy, pamiętajcie, że macie nas – kochający Was bardzo mocno wnuczków!
Dzień Babci i Dziadka i inne największe święta w pierwszym kwartale
Dzień Babci i Dziadka zalicza się do jednego z trzech największych świąt kwiatowych w pierwszym kwartale. Oprócz święta dziadków kwiaciarnie oblegane są również w walentynki i Dzień Kobiet. Kwiaciarnie wysyłkowe mają w te dni dużo pracy, aby do każdego obdarowanego doręczyć kwiaty z okazji ich święta. Zwłaszcza że kwiaty na walentynki wysyłane są w jeszcze większej ilości niż na Dzień Babci i Dziadka. Wówczas prym wiodą czerwone róże — symbol namiętnej i głębokiej miłości. Natomiast kwiaty na Dzień Kobiet, które są bardzo popularne 8 marca to przede wszystkim tulipany. Jak widać, kwiaty są dobre na każdą okazję, więc i na Dzień Babci i Dziadka sprawdzą się wspaniale!